Αναρτήθηκε από: irakliswaterpolo | Μαΐου 5, 2009

Β’ φάση play off, 2ος αγώνας

Δευτέρα 04 Μαίου 2009 – κολυμβητήριο «ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ»

Στο 2ο αγώνα της Β’ φάσης των play-off για τις θέσεις 5-6, η ομάδα μας φιλοξένησε αυτήν της Γλυφάδας. Τα κορίτσια μας, εδώ και εβδομάδες απαλλαγμένες από το άγχος της παραμονής, θέλησαν να κλείσουν τη χρονιά με μία καλή εμφάνιση, και να αντιστρέψουν τις εντυπώσεις που άφησαν στον αγώνα του Σαββάτου όπου, παρ’ όλο που κέρδισαν, πραγματοποίησαν πολύ μέτρια εμφάνιση. Από την άλλη, τα κορίτσια της Γλυφάδας – αυτά που απόμειναν στην ομάδα μετά τις αποχωρήσεις του Μαρτίου – ήθελαν να παίξουν για το γόητρο της περσινής πρωταθλήτριας.

Η Γλυφάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 0 – 2. Αλλά τα κορίτσια μας αντί να πτοηθούν, «ξύπνησαν» και απάντησαν με 4 συνεχόμενα γκολ, για να κλείσει τελικά το 1ο 8λεπτο με σκορ 4-3 υπέρ μας. Στο δεύτερο 8λεπτο, η διαφορά παρέμενε σταθερή. Προηγηθήκαμε 8-6, η Γλυφάδα μείωσε 1″ πριν τη λήξη σε 8-7, αλλά με σουτ της Τζίμα αμέσως μετά τη σέντρα, το 8λεπτο έκλεισε με σκορ 9-7 υπέρ μας (επιμέρους σκορ 8λεπτου: 5-4). Στα δύο επόμενα 8λεπτα, η ανωτερότητα της ομάδα μας ήταν φανερή, ίσως κάπου να παράτησαν και το παιχνίδι οι παίχτριες της Γλυφάδας, και τα επιμέρους σκορ που επιτεύχθηκαν ήταν αντίστοιχα 3-1 και 5-0. Τελικό σκορ του αγώνα : 17 – 08, ενός αγώνα – ο τελευταίος της χρονιάς – που ήταν ο πιό παραγωγικός σε άμυνα και επίθεση.

Ηρακλής (Ιωακειμίδης): Τζήμα 4, Φλώρου Μ. 4, Νταλ-Σμιθ 3, Ζιλέτ 2, Πλευρίτου Μ. 2, Σαρηγιαννίδη 2.
Γλυφάδα (Παπαναστασίου): Γαρδέλη 2, Δημητροκάλη 2, Γεωργίου 1, Χατζηαλέξη 1, Σαρησσάβα 1, Δράκου 1.

Η δεύτερη συνεχόμενη νίκη επί της Γλυφάδας είχε σαν αποτέλεσμα την  κατάκτηση της 5ης θέσης, κάτι που αποτελεί πολύ μεγάλη επιτυχία, μία θέση πάνω από τους στόχους που είχαν τεθεί αρχικά από τους υπεύθυνους της ομάδας, για μία τόσο νεανική ομάδα στην πρώτης της παρουσία στην Α1 κατηγορία. Και το γεγονός αυτό δεν πέρασε απαρατήρητο από όσους ασχολούνται με την υδατοσφαίριση:

www.aquaticsnews.com : » Στην πρώτη του χρονιά στην μεγάλη κατηγορία του πόλο γυναικών, ο Ηρακλής κατάφερε να μην υποβιβαστεί, αλλά και να εξασφαλίσει και την παρουσία του στα πλέι οφ (έστω και την τελευταία αγωνιστική).  Η ομάδα του Γιώτη Ιωακειμίδη στηριζόμενη σε πολλές μικρές σε ηλικία παίκτριες κατάφερε τελικώς να τερματίσει στην 5η θέση του πρωταθλήματος, αφού επιβλήθηκε και στο δεύτερο παιχνίδι της Γλυφάδας με 17 – 8 (στην Θεσσαλονίκη αυτή τη φορά).
Η φετινή παρουσία του “Γηραιού”, αφήνει πολλές υποσχέσεις για ένα ακόμα καλύτερο μέλλον.

www.water-polo.gr: » … Ο Ηρακλής που μόλις πέρυσι εξασφάλισε τη συμμετοχή του στην Α1, έπειτα από την άνοδο από την Α2, έχοντας στη σύνθεσή του νεαρές αθλήτριες κατάφερε στη πρώτη χρονιά στην Α1 να πάρει τη πέμπτη θέση, γεγονός που δίνει στην ομάδα της Θεσσαλονίκης το δικαίωμα να ελπίζουν σε μεγαλύτερες επιτυχίες στο μέλλον.

εφημερίδα METROSPORT φύλλο 05-05-2009 : » Μία άκρως επιτυχημένη χρονιά έκλεισε εχθές για τη γυναικεία ομάδα πόλο του Ηρακλή …  Η ομάδα του Γιώτη Ιωακειμίδη αν και νεοφώτιστη τα κατάφερε πολύ καλά και απέδειξε ότι με ισχυρή θέληση και σκληρή δουλειά όλα είναι εφικτά«

(οι επισημάνσεις δικές μας)

κορίτσια συγχαρητήρια, καλή ξεκούραση και καλή επιτυχία στις εξετάσεις σας (γιατί, για να ξεχνιώμαστε, η πλειοψηφία των καοριτσιών της γυναικείας ομάδας μας είναι μαθήτριες γυμνασίου & λυκείου)

Στους άλλους αγώνες σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

ΝΕΠ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 08 – 11, ο ΝΟΒ στον τελικό &

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΣΦΠ 08 – 12 – την Τετάρτη 6 Μαίου θα αναμετρηθούν ξανά για να αποφασιστεί το ποία ομάδα θα πάει στον τελικό του πρωταθλήματος.